O INSTYTUCIE

 

DZIAŁALNOŚĆ

Realizowane w Łukasiewicz – Instytucie Technologii Eksploatacji ( Łukasiewicz -ITeE) prace badawcze mają charakter badań podstawowych i stosowanych, prac aplikacyjnych, działalności eksperckiej i doświadczalno-produkcyjnej. Prowadzone są one w 11 obszarach tematycznych obejmujących badania systemów, innowacyjność i transfer wiedzy, inżynierię powierzchni, kształcenie i doskonalenie zawodowe, mechatronikę, produkcję prototypową i doświadczalną, systemy sterowania, technologie informatyczne, technologie środowiskowe, technologie włókiennicze i tribologię. Ponadto Instytut prowadzi działalność wydawniczą i poligraficzną w obrębie wydawnictw naukowych.

Szczegółowy zakres działalności Instytutu obejmuje m.in.:

  • modelowanie procesów i struktur transformacji wiedzy i transferu technologii do gospodarki,
  • badania naukowe w zakresie inżynierii systemów, tribologii, inżynierii warstwy wierzchniej, płynów eksploatacyjnych, diagnostyki, mechaniki, bioniki, metrologii, informatyki oraz edukacji zawodowej,
  • metody optymalizacji procesów produkcyjnych i eksploatacyjnych,
  • rozwój systemów racjonalizacji wykorzystywania zasobów materiałowych i energetycznych,
  • metody i urządzenia do wspomagania systemów jakości w procesach wytwarzania i eksploatacji.

Rezultatami statutowej działalności naukowej Instytutu są innowacyjne technologie, nowatorskie urządzenia, systemy, mechanizmy, procesy i oryginalne metodyki, które są praktycznie wdrażane u krajowych i zagranicznych przedstawicieli przemysłu, w instytutach naukowych, ośrodkach badawczo-rozwojowych, uczelniach technicznych, a także jednostkach administracji centralnej i służb publicznych. Wdrożenia przemysłowe  Łukasiewicz - ITeE o charakterze zarówno jednostkowym, krótkoseryjnym jak i seryjnym, dotyczą niemal wszystkich gałęzi przemysłu, ze szczególnym uwzględnieniem przemysłu maszynowego, hutniczego, samochodowego, włókienniczego, chemicznego i budowlanego.

HISTORIA

Historia Instytutu sięga roku 1986, kiedy to Uchwałą Rady Ministrów powołano Międzyresortowe Centrum Naukowe Eksploatacji Majątku Trwałego (MCNEMT).
W roku 1994, w wyniku konsekwentnej realizacji nowej i ambitnej strategii działania, dzięki której możliwe było dostosowanie się do zmieniającego się środowiska zewnętrznego i kolejnych obowiązujących systemów sterowania nauką, MCNEMT przekształcony został w Instytut Technologii Eksploatacji, który od roku 2004, jako trzeci w Polsce, posiada status Państwowego Instytutu Badawczego.

Obecnie Łukasiewicz - ITeE jest nowoczesną jednostką badawczo-rozwojową o ugruntowanej pozycji w krajowym środowisku naukowym cieszącą się również uznaniem na arenie międzynarodowej.