Tytuł projektu:
Rozwój kompetencji merytorycznych strażaków poprzez teoretyczne i praktyczne szkolenie z zakresu zasad likwidacji chemicznych zagrożeń dla środowiska naturalnego oraz minimalizacji ich skutków
Opis projektu:
Celem projektu jest organizacja specjalistycznych szkoleń, z zakresu ratownictwa chemicznego i ekologicznego, skierowanych do strażaków Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej. Szkolenia, obejmujące wykłady i ćwiczenia, będą prowadzone cyklicznie w 2024 r. w laboratoriach Centrum Biogospodarki i Ekoinnowacji Sieci Badawczej Łukaszewicz – Instytutu Technologii Eksploatacji w Radomiu. Ich tematyka dotyczyła będzie w szczególności sposobów zapobiegania, rozpoznawania i likwidacji zagrożeń, w tym: postępowania z nielegalnie składowanymi odpadami chemicznymi, identyfikacji i dekontaminacji chemikaliów przemysłowych, przedostających się do zbiorników wodnych oraz gleby, a także neutralizacji skażeń związanych z nagłymi zdarzeniami, np. podczas transportu niebezpiecznych substancji chemicznych oraz skażeń biologicznych.
Projekt uzyskał dofinansowanie ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu priorytetowego nr 7.2.1 „Edukacja ekologiczna Część 1. Edukacja ekologiczna na lata 2021-2025”.
Nr umowy o dofinansowanie: 1726/2023/Wn50/EE-ee/D
Lider projektu: Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Technologii Eksploatacji w Radomiu
Okres realizacji:
Rozpoczęcie realizacji projektu: 1-01-2024
Zakończenie realizacji projektu: 31-12-2024
Kierownik projektu: dr hab. inż. Jarosław Molenda
Zastępca kierownika projektu: dr inż. Monika Makowska
Planowany cykl szkoleniowy będzie obejmował wykłady oraz ćwiczenia laboratoryjne, pozwalające na nabycie praktycznych umiejętności postępowania z chemikaliami i mikroorganizmami, potencjalnie występującymi podczas akcji ratowniczych. Ćwiczenia praktyczne będą prowadzone w laboratoriach Centrum Biogospodarkii Ekoinnowacji. Wykłady będą realizowane w salach dydaktycznych Łukasiewicz – Instytutu Technologii Eksploatacji w Radomiu. Na stacjonarny cykl szkoleniowy składać się będzie 9 wykładów i 4 ćwiczenia laboratoryjne. Każda jednostka wykładowa będzie trwała 5 godzin, a laboratoryjna 4 godziny.
Tematyka wykładów będzie obejmować następujące obszary:
Tematyka zajęć praktycznych będzie obejmować następujące obszary:
Szkolenia dla strażaków OSP będą realizowane w ramach jednodniowych zjazdów organizowanych stacjonarnie w soboty, w siedzibie instytutu w Radomiu, przy ul. K. Pułaskiego 6/10. Szczegółowy harmonogram zjazdów zostanie podany na pierwszych spotkaniu, planowanym na 11 lub 18 maja 2024 t. Termin inauguracji zostanie podany na stronie internetowej szkolenia.
Kierownik projektu:
dr hab. inż. Jarosław Molenda
jaroslaw.molenda@itee.lukasiewicz.gov.pl
tel.: 48 364 92 89
Szkolenie e-learningowe jest rekomendowane dla strażaków z jednostek Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej z obszaru całej Polski. Zakres merytoryczny obejmuje wyłącznie zajęcia teoretyczne. Na platformie edukacyjnej Modle zostaną zamieszczone materiały edukacyjne w postaci 9 lekcji (wykładów). Będą one aktywne w okresie nie krótszym niż do 30 listopada 2024 roku, a treści będą odpowiadały wykładom przeprowadzonym stacjonarnie i będą obejmować następujące tematy:
Uczestnik szkolenia będzie miał możliwość wielokrotnego dostępu (logowania się) do platformy w okresie dostępności. Przejście do kolejnej lekcji będzie możliwe po udzieleniu poprawnej odpowiedzi na pytanie kontrolne. Po zrealizowaniu całego szkolenia e-learningowego, tzn. po zaliczeniu cząstkowym wszystkich dziewięciu lekcji, uczestnik będzie miał dostęp do testu sprawdzającego, którego zaliczenie jest warunkiem koniecznym uzyskania certyfikatu udziału w szkoleniu. Certyfikat będzie generowany automatycznie na nazwisko uczestnika wpisane podczas logowania do platformy edukacyjnej.
Osoby zainteresowane udziałem w szkoleniu e-learningowym powinny wypełnić elektronicznie formularz zgłoszeniowy, dostępny na stronie internetowej (www.itee.lukasiewicz.gov.pl/szkolenie-straz). W zgłoszeniu należy podać: imię i nazwisko, nazwę i adres jednostki straży pożarnej, adres e-mail i numer telefonu kandydata oraz deklarację o formie uczestnictwa w bezpłatnym szkoleniu (e-learningowe) i określić poziom posiadanej wiedzy z zakresu chemii, co pozwoli na dostosowanie przekazywanych treści szkoleniowych do uśrednionego poziomu wiedzy grupy słuchaczy, tak aby były w formie jak najbardziej przystępnej. Ponadto, obligatoryjne będzie zaznaczenie zobowiązania do przekazywania zdobytej wiedzy na szczeblu lokalnym w dalszych działaniach edukacyjnych, prowadzonych przez właściwą jednostkę straży. Na adres e-mail potencjalnego uczestnika szkolenia, wskazany w formularzu zgłoszeniowym zostaną przesłane dane logowania do szkolenia e-learningowego, dostępnego pod adresem: https://ecofireman.itee.radom.pl
Rejestracja na szkolenie została zakończona.
Platforma e-learningowa dostępna jest pod adresem:
https://ecofireman.itee.radom.pl/
Kontakt w sprawach technicznych:
mateusz.stachura@itee.lukasiewicz.gov.pl
Materiały e-learningowe